Merkez Mah. Kağıthane/İstanbul

Avrupa’da Ücretsiz Eğitim

4.962
Avrupa’da Ücretsiz Eğitim

Avrupa uluslararası öğrenciler için çok sayıda düşük maliyetli eğitim seçenekleri sunmaktadır. Birçok ülkede eğitim Avrupalı öğrenciler için ücretsizdir. Hatta bazı ülkelerde Avrupalı olmayan öğrenciler için bile eğitim ücretsizdir.

Bir bursunuz veya öğrenim krediniz olmasa bile hangi ülkede uygun fiyata eğitim alabileceğinizi öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Ücretsiz Olarak Üniversiteye Nerede Gidebilirsiniz?

Çok az istisna dışında, Avrupa’daki devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim veren ülkeler şunlardır:

Avrupada Ücretsiz Eğitim

İtalya’da Üniversite Ücretleri

 • İtalya’da yıllık okul ücreti ailelerin yıllık gelirine göre belirlenir. Okul ücretleri üniversiteden üniversiteye ve programdan programa değişmekle beraber yıllık 156 ile 2500 Euro arasında değişmektedir.
 • AB dışından gelen öğrenciler için de aynı kural geçerlidir.
 • İtalya’da yıllık okul ücretleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemizdeki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Avusturya Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 1.500 Euro civarındadır.

Avusturya’da okumak isteyen Avrupalı öğrenciler için devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Diğer ülke vatandaşları içinse makul bir ücret olan 1.500 Euro tahsil edilmektedir.

Danimarka’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 45.000 ila 120.000 Danimarka Kronu (6.000-16.000 Euro) arasındadır.

Danimarka yüksek standartlardaki eğitimini ücretsiz olarak sunduğu için Avrupalı öğrenciler için popüler bir ülkedir. Avrupalı olmayan uluslararası öğrenciler içinse yılda 16.000 Euro’ya kadar eğitim ücreti olabilmektedir.

Finlandiya’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 5.000-20.000 Euro arasındadır.

2017 yazından bu yana, Finlandiya’daki üniversiteler Avrupalı olmayan öğrencilerden eğitim ücreti almaktadır. Bu ücretler üniversiteler tarafından belirlenir ve yılda 5.000 ile 20.000 Euro arasında değişir. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinden gelen öğrenciler Finlandiya’da ücretsiz eğitim almaktadır. Finlandiya’daki eğitim ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

Fransa’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 2.800-3.800 Euro arasındadır.

Dünya standartlarında eğitim kalitesi ve İngilizce sunulan eğitim ile birçok lisans ve yüksek lisans programlarıyla Fransa her yıl çok sayıda uluslararası öğrencinin ilgisini çekmektedir. Çok fazla olmayan bir kayıt ücreti dışında Fransa’daki çoğu devlet üniversitesi Avrupalı öğrencilerden herhangi bir eğitim ücreti almamaktadır. Uluslararası öğrenciler nispeten makul bir yıllık ücret ödemektedirler. Ücretler lisans için 2800 Euro; yüksek lisans içinse 3800 Euro’dur. Çok yaşa Fransa! (Daha fazla bilgi için Fransa’daki eğitim ücretleri hakkındaki yazımızı okuyun.)

Almanya’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için de eğitim ücretsizdir.

2017 ve 2018 Ülke Sıralamamızda 1. sırada yer alan Almanya uluslararası öğrenciler için en popüler ülkelerden biridir. Birkaç özel üniversite dışında, Avrupa’dan veya başka bir yerden olmanıza bakılmaksızın Almanya’da ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Düşük bir idari ücret olsa bile bu normal fiyatından daha az olan toplu taşıma biletini de kapsamaktadır.

Yunanistan’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden olan (AB dışı) öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 1.500 Euro’dur.

Daha güneşli yerlerden biri olan Yunanistan, tüm Avrupalı öğrencilere ücretsiz eğitim sunmaktadır. Ayrıca uluslararası öğrenciler için de bu ücret oldukça makul olan 1.500 Euro civarındadır. Nispeten düşük yaşam maliyeti de düşünüldüğünde Yunanistan, yurtdışı eğitim destinasyonları arasında daha uygun fiyatlı ülkelerden birisidir.

Macaristan’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 1.500 Euro’dur.

Söz konusu para olduğunda Macaristan 2018 Ülkeler Sıralamasında zirvede yer alanlar arasındaydı: AB öğrencileri için eğitim ücretsiz; diğer ülke vatandaşlarına düşük eğitim ücretleri ve çok düşük yaşam maliyetleri.

Norveç’te Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için de eğitim ücretsizdir.

Norveç’teki üniversiteler Avrupa, Asya, Afrika ve diğer yerlerden gelen öğrencilere ücretsiz eğitim sunmaktadır. Ancak Norveç, dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir. Bu nedenle, yaşam masraflarını düşündüğünüz diğer ülkelerle karşılaştırdığınızdan emin olun. Başka bir ülkede ücret ödemek zorunda olsanız bile, genel olarak Norveç’ten daha ucuz olabilir.

Polonya’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 1.500 Euro’dur.

Polonya öğrenciler için çok uygun bir ülke konumundadır. 2018’de AB Eğitim Ülkeleri Sıralamasında en düşük maliyetli ülke olarak yer almıştır. Avrupalı öğrenciler ücretsiz eğitim görürler ve Avrupalı olmayanlar ise az bir ücret öderler. Dahası burada yaşamak oldukça ucuzdur.

İskoçya (Birleşik Krallık) ‘da Üniversite Ücretleri

 • İskoç veya İngiliz olmayan AB öğrencileri için lisans derecesinde eğitim ücreti alınmaz.
 • Bunun dışında diğer ülke vatandaşlarından olan öğrenciler için eğitim ücreti uygulanmaktadır.

Avrupa’da lisans derecesi arayan bir AB ya da Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden birisinin mi vatandaşısınız? Öyleyse İskoçya’da eğitim almak düşündüğünüzden daha uygun olabilir. İskoçya’daki Öğrenci Ödülleri Ajansı (SAAS) İskoçya’dan veya AB’nin başka yerlerindenseniz lisans programları için eğitim ücretlerinizi karşılamaktadır. Bu durum karşılanan eğitim ücretlerinin Birleşik Krallıktaki İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda gibi ülkelerden olan öğrenciler için geçerli olmadığı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, Brexit’in eğitim ücretleri üzerindeki etkisi ne olursa olsun durum hala belirsizdir.

Slovenya’da Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 5.000 Euro’dur.

Slovenya az keşfedilen yurtdışı eğitim destinasyonları arasında yer almaktadır. Çoğu üniversite Avrupalılar için ücretsiz eğitim vermektedir ancak diğer uluslararası öğrenciler için yılda yaklaşık 5.000 Euro eğitim ücreti ödemektedirler.

İsveç’te Üniversite Ücretleri

 • AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir.
 • Diğer ülkelerden (AB dışı) olan öğrenciler için eğitim ücreti yıllık yaklaşık 80.000 ila 200.000 İsveç Kronu (8.300-20.000 Euro) arasındadır.

Avrupalılar İsveç’te ücretsiz eğitim alabilirler. Diğer uluslararası öğrenciler ise İsveç’te okurken nispeten yüksek yaşam maliyetiyle birlikte yüksek eğitim ücretleriyle karşılaşmayı beklemelidir.

Pisa Test Prep, İtalya’da olmak üzere birçok ülkede bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT, Mimarlık, Mühendislik, SAT, Bocconi Test, IELTS ve TOEFL Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 532 292 92 37 numarasından bizi arayabilir veya info@pisatestprep.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hazırlık Kurslarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: