Merkez Mah. Kağıthane/İstanbul

Birebir Özel Ders

2.681
Birebir Özel Ders

Bire Bir Eğitim ve Önemi

Öğrenmenin en sağlıklı yolu olan birebir eğitim, öğrenci ile öğretmen arasında birebir yapılan bilgi alışverişidir. Bu özelliği ile özel ders, toplu ders uygulamalardan çok farklıdır. Çünkü birebir ders anlatımı esnasında öğrenci ile öğretmen arasındaki iletişim, en ileri düzeyde olduğu için; öğrenci hiçbir şeyi kaçırmadan, atlamadan anlatılan konuyu öğrenmiş olur. Öğretmeniyle özel olarak muhatap olan öğrenci kendisini bir birey olarak görür ve yetişir. Böylece kendisini daha çok işin içerisinde hisseder ve dersin sorumluluğunu üstlenir.

Özel dersler her yönüyle kişiye özel planlanır. Öncelikle öğrencinin hedef ve ihtiyaçlarını doğru belirlenir. Bu doğrultuda, kişiye özel bir müfredatla eğitime başlanır. Öğrencinin eğitim durumunu seviyesini bilmeden ders vermeye başlamak doğru bir yöntem değildir. Bu sebepler önce öğrenciyi tanımak önemlidir. Birebir Özel Ders’ in önemini belirledikten sonra faydaları nelerdir öğrenciye katkıları nelerdir bunları incelemekte önemlidir.

Birebir Özel Ders’ in Faydaları Nelerdir?

Özel ders birebirdir; sınıf ortamında çok sayıda öğrenci bir öğretmen bulunur. Özel ders ise bir öğrenci bir öğretmen şeklinde gerçekleşir. Bu durum eğitimin kalitesini arttırır. Sınıflarda yapılan öğretimde öğrenciler konsantrasyon sorunu yaşarlar.Kalabalık olmanın verdiği bir dezavantajdır bu. Okullar belli bir saat ve müfredata sahiptir keyfilik yoktur herkes belli saatte hazırlanmış müfredat eğitimini alır. Oysa her öğrencinin farklı eğitimlere ihtiyaçları vardır. Özel ders alan öğrenciler diğer öğrencilere oranla daha başarılı olduğu görülüyor.Tabi sadece özel ders alanların başarılı olduğunu söylemekte doğru değildir.

Birebir Özel Ders’ in Öğrenciler Üzerindeki Etkisi

Özel dersler, öğrencilerin eksik yönlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için, okullara ek olarak ve sınavlara hazırlıkta da başvurulan yöntemlerden biridir. Özel dersler öğrenciye en iyi verimi sağladığı gibi öğrencinin ilgi odağı olmasını da sağlamaktadır. Öğrencinin kalabalık sınıfta bulunması ilgiyi öğretmene toplamakta güçlük yaratır ve dikkatin çabucak dağılmasına sebep olur. Öğretmenin kişi odaklı gösterdiği ilgi sayesinde öğrenci de dikkatini derse odaklamış olur. Her öğrencinin bilgiyi algılama kapasitesi ve yöntemi farklıdır.

Özel derslerde, öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve o seviyeye uygun ders anlatım teknikleri uygular. Özel ders alanında tecrübeli öğretmenler bilgilerin nasıl sunulacağını hangi yöntemleri kullanarak en verimli şekilde dersin anlatılması gerektiğini bildikleri ve müfredata daha hakim oldukları için öğrencinin düzey ve performansına bağlı olarak yeni stratejiler geliştirebilir ve böylelikle öğrencinin o dersin üstesinden kolaylıkla gelmesini sağlar; öğretmenin özel teknik ve ipuçları sayesinde öğrencinin konulara farklı bakış açısıyla yaklaşmasını da sağlar. Bazı öğrenciler anlamadığı veya kaçırdığı yeri sormaya çekinir veya soru sormak için zaman yetmeyebilir. Öğretmen ile öğrenci arasında birebir görülen ders sisteminde öğretmenin verdiği güven ile öğrenci anlamadığı yeri çekinmeden sorabilir bunun yanı sıra öğrencinin çekineceği bir ortam bulunmadığından da bu sorun ortadan kalkar. Öğretmenin kişi odaklı gösterdiği ilgi sayesinde öğrenci de dikkatini derse odaklamış olur.

Birebir Özel Dersler sayesinde;

Özel dersin öğretmeni birebir ilgilendiği öğrencisinin sorununun kaynağını kolaylıkla bulabilir. Birebir özel ders öğrencinin probleminin neyden kaynakladığını anlamaya olanak sağlar. Öğrencinin dersteki başarısızlığı o dersin öğrenciye zor gelmesinden veya öğretmeni anlamamasından, dikkat dağınıklığı yaşamasından ve benzeri sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Okullardaki tekdüze, sıkışmış bir ders programı ve ders saatleri yerine öğrencinin en verimli saati belirlenip onun ihtiyacı doğrultusunda, zayıf olduğu derslere ağırlık verilerek açıkların kapatılması amaçlı bir ders programı hazırlanır.

Alınan eğitimler ile öğrenci dersin alt yapısını oluşturacak ve en temelden sağlamlaştıracak düzeye gelir. Sınav öncesi yapılan hazırlıklar, alıştırmalar, öğretmenin uyguladığı anlatım teknikleri ve öğrenciye yaptırmış olduğu pratikler öğrencinin o dersi kavramasına yardımcı olur. Aynı zamanda öğrencinin kendini baskı altında hissetmesi durumunda öğretmen, sadece ders bakımından değil ruhsal yönden de koçluk etmesiyle sınav sürecine en olumlu desteği öğrenciye sağlayacaktır. Bu durumun öğrenciye yansıması ise öğrencinin başarı oranının artmasıyla gözlemlenir. Bu sayede öğrencinin kendine olan öz güveni yerine gelir, motivasyonu artar ve bu değişimler öğrencinin okul hayatına olumlu yönde ivme kazandırır.

Bu bilgiler ışığında bizler Pisa Test Prep olarak kendi alanlarında söz sahibi, deneyimli eğitim koçlarımız ve ferah, donanımlı dersliklerimiz ile öğrencilerimizi hem okul derslerine hazırlık hem de girecekleri tüm sınavlara en iyi şekilde hazırlıyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hazırlık Kurslarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: