Merkez Mah. Kağıthane/İstanbul

İtalya’da Eğitim Almak İçin 10 Neden

1.803
İtalya’da Eğitim Almak İçin 10 Neden

İtalya’da Eğitim Almak İçin 10 Neden – Gerçek Pizza En Önemli Olanı

Kayak yapmaya, plajlara ve belki de Avrupa’daki en şaşırtıcı tarihi yerlere ve sanat eserlerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir ülkede ders okumayı hiç düşündünüz mü?

Sık sık dil becerilerinizle daha da ileri gitmek istediğinizi ve iletişim kurmak için sadece İngilizce konuşmak istemediğinizi mi düşündünüz? Yerel dili konuşmayı öğrenmek zorunda olacağın bir yere mi gitmek istiyorsunuz? Öyleyse, İtalya’yı bir seçenek olarak düşünmelisiniz.

İtalya’yı uluslararası eğitim merkeziniz olarak seçmek için ve İtalya’da Eğitim Almak İçin 10 Neden şunlardır:

1. İtalya etkileyici uluslararası çevreye sahip birçok üniversiteye sahiptir.

İtalya yalnızca çok kültürlü atmosferi nedeniyle değil, aynı zamanda çok sayıda üst düzey devlet ve özel üniversiteye sahip olduğu için popüler bir uluslararası eğitim ülkesidir.

Bologna Üniversitesi, şu anki Batı yüksek öğretim sisteminin kökenini belirleyen Avrupa’nın en eski üniversitesi olan prestijli bir kurumdur. Bunun yanında Bologna, en fazla Erasmus öğrencisine ev sahipliği yapan Avrupa şehirleri arasında en üsttedir.

İtalya’da birçok kaliteli devlet üniversitesi vardır, örneğin:

2. İtalya uluslararası öğrenciler için uygun bir ülkedir.

İtalya, yurtdışında eğitim alabileceğiniz, öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları için de geçerli olan Avrupa’daki en uygun ülkelerden biridir.

– Tüm akademik dereceler için ortalama yıllık ücret: 850- 1.000 EUR

-Ortalama yaşam giderleri: barınma, yemek, ulaşım ve eğlence için aylık 700 -1.000 EUR

-En pahalı şehirler: Roma, Milano ve Bologna

Ucuz şehirler: Pisa, Padova veya Torino

3. Ülkeyi gezmek oldukça kolaydır.

İtalya, soğuk ve sisli Milano’dan veya kaotik Bologna’dan, dünyanın en güzel plajlarından bazılarına kaçmak için sadece birkaç Euro’ya bir otobüse veya trene atlamanızı sağlar.

Hemen hemen her büyük şehir, 87 havalimanı ile Avrupa ve Avrupa dışındaki ülkelere mükemmel bir şekilde bağlanmıştır. Tüm büyük İtalyan şehirleri 77 (ana) tren istasyonu ile birbirine bağlı olduğu bu ülkede, trenle kolayca seyahat edebilirsiniz. Bu durum araba ya da uçakla seyahat etmeyi sevmeyen birçok öğrenci için hayatı kolaylaştırmaktadır.

4. Harikalarla dolu bir ülke!

İtalya’daki uluslararası öğrenci statüsünün tadını çıkarırken, çok sayıda UNESCO Dünya Miras Alanı’na yakın yaşamanın ayrıcalığını kullanmamak gerçekten utanç verici olur. Evet, İtalya kültürel ve tarihi geçmişini hatırlatan 51 miras alanına sahip olarak diğer ülkelere bu konuda fark atıyor. İtalya’nın harikalarla dolu bir ülke olması ve eşsiz güzelliklerini insanlara sunması nedeniyle İtalya’da Eğitim Almak İçin 10 Neden arasından bir tanesidir.

Gladyatörlerin Colosseum’da nasıl savaştıklarını, Pisa Kulesi’ni tutan bir fotoğraf çektiklerini, Venedik sokaklarında ve kanallarında kaybolmalarını hayal edin ve Vatikan’daki Katolik inancının merkezini keşfedin. Pompeii ile Vezüv Yanardağı’nı ziyaret ederek küçük bir İtalyan tarihi ve coğrafyası öğrenin.

5. Pizza üzerinde ananas yok!

Elbette, dünyanın herhangi bir yerinde pizza yiyebilirsin ama pizzalarıyla ünlü olan İtalya’da sadece “gerçek pizzayı” bulabilirsin. Kimsenin gizli içeriği keşfettiğinden emin olamayız ama gerçek şu ki, kendinizi pizzanın eşsiz olduğuna ikna etmek için tadına bakmak zorunda kalacaksınız. İtalya’daki pizzalar daha kalitelidir, bu yüzden üzerinde tonlarca sos görmeyi beklemeyin ve üzerinde ananas bulacağınızı bile sanmayın!

Makarnaya gelince ise çoğu restoran cavatelli, orecchiette, tagliatelle gibi her boyutta ve farklı tatlarda ev yapımı makarna sunacaktır.

İtalyanlar kahvelerinden büyük gurur duyuyorlar ve iş biraya gelince onu kamyon şoförlerine bırakıyorlar. Bunun yerine en iyi İtalyan şaraplarının tadını çıkarmaya başlayın. İyi bir şişeyi, üç Euro’dan başlayan fiyatlarla alabilirsiniz.

6. İtalya’da geceler bitmez!

Avrupa’nın güneyindeki diğer ülkelere kıyasla, İtalya’da yaşam geç başlayıp akşamları da geceleri de geç bitiyor. Hayatın başladığı zaman olan akşam saat 8’de sokaklar hayat doludur. Diğer birçok Avrupa kentinde akşam 6’da şehir aniden kapanmış gibi görünür. Artık etrafta hiç kimse yoktur ve ortam gerçekten sizi depresyona sürüklüyordur. Bu durum İtalya’da kesinlikle olmayacak!

İtalya’daki bir üniversite şehrinde akşam 9 veya 10’da özellikle de ilkbahar, yaz ve sonbaharda yürüyüşe çıkmak, kendinizi hep iyi insanlarla çevrili ‘iyi bir şirkette’ hissetmenizi sağlar. Güney kesiminde çoğu dükkan saat 8: 30’da kapanır ve bu yiyecek almayı her zaman unutan öğrenciler için hayatı kolaylaştırır.

7. Birçok Bölümü İngilizce okuyabileceksiniz!

İtalya’da sanattan bilgisayar bilimlerine çoğu İngilizce öğretilen hayal edebileceğiniz her alanda uygun bir bölüm bulabilirsiniz. İngilizce dilinde eğitim veren en popüler programların hangileri olduğuna bakmanızda fayda vardır. Seçtiğiniz üniversiteye bağlı olarak, göz önünde bulundurabileceğiniz pek çok seçenekten bazıları şunlardır:

Bir akademik dereceyi başarıyla tamamlamak için yaklaşık 20 sınavı geçmeniz gerekir (her akademik yılda yaklaşık sekiz sınav) ve bunların çoğu sözlü sınavlardır. Tıp veya mühendislik gibi bazı uzmanlık alanlarında, 40 veya 50 sınavı geçmeniz gerekecektir. Sözlü sınavlar birçok öğrenci için hayatı kolaylaştırır, ancak utangaçsanız bu tür sınavlardan biraz rahatsız olabilirsiniz. Ancak bu tür sınavlara uyum sağlamak, iletişim yeteneklerinizi geliştirmek için iyi bir alıştırmadır.

8. Orijinal bir mezuniyet yaşayın!

İtalya’da mezun olan öğrenciler ilginç bir ritüelden geçmelidir. Resmi törenden sonra, öğrenciler saçma ve tuhaf kostümler (genellikle dev bir bebek bezi, bir etek veya komik bir şapka) giyerler, bir bankta oturup arkadaşlarının ve ailelerinin ketçap, yumurta veya diğer gıda maddeleriyle onları darmadağın etmelerini beklerler. Öğrenciler ayrıca, meslektaşlarının utanç verici bir anekdotuyla karikatürleri temsil eden posterleri etrafa asarlar.

9. Sanata, mimariye ve modayla yan yana olun!

Özellikle sanat, mimarlık veya moda gibi alanlarda lisans derecesi almayı seçen öğrenciler kararlarından asla pişman olmayacaklardır. Başka bir şey için bile İtalya’ya gelseniz, kesinlikle İtalyan kültürünün bu sembolik özelliklerini takdir edeceksiniz.

İtalya Rönesans’ın doğduğu yerdir ve İtalya’nın neresinde olursanız olun, geçmişe ev sahipliği yapan mimari harikalara göz gezdirip moda deyince İtalya dışında başka bir söze ihtiyaç kalmayan ruhu yaşayacaksınız. İtalyanların zarif terziler olduğu ve bunu birçok ünlü moda markasına ve evine borçlu oldukları bilinen bir gerçektir.

10. Ruh eşinizle tanışmak için harika bir yer!

İtalya dünyadaki en romantik yerlerden biridir. Sonuçta, Shakespeare’in en ünlü eseri ‘Romeo ve Juliet’ İtalya’da Verona’da olan bir aşk hikayesinden bahseder. Trajik kısmı bir kenara bırakırsak, İtalya’da gerçek “aşk (amore)” ı bulmak oldukça mümkün. İtalyan çocuklar birçok küçük hediyeler sayesinde kızlarla diğer ülkelere göre daha kolay iletişim kuruyorlar.

Uzmanlar, turistlerin uğrak yeri olan en büyük şehirlerde bulunabilir. Ve İtalyan dilinin ne kadar romantik olduğunu da unutmayalım! Latin romantizm diline hakim olmanıza yardımcı olacak birçok dil kursu bulabileceksiniz.

Bunun dışında, İtalya sizi gözlerinizle hayal etmenizi sağlayacak harika ve büyüleyici cazibe merkezleriyle doludur ve ruh eşinizi bulamazsanız bile, kesinlikle İtalya’ya aşık olacaksınız.

İtalya için öğrenci vizesi şartları

İtalya’ya aşık olmadan hemen önce, öğrenci vizesi şartlarını kontrol etmeyi unutmayın. AB öğrencileri bu harikalar diyarına ücretsiz girebiliyorlar ve eğer AB dışındaysanız, ülkenizdeki bir İtalyan elçiliğinden veya konsolosluğundan biraz yardım alarak, vize kurallarını öğrenebilirsiniz. 

Siz de Avrupa’nın en prestijli, en saygın ve öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunan İtalya’daki üniversitelerden bir tanesinde eğitim almak istiyorsanız, Pisatestprep’ ın uzman kadrosundan destek almaktan çekinmeyin.

Pisa Test Prep, İtalya’da olmak üzere birçok ülkede bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT, Mimarlık, Mühendislik, SAT, Bocconi Test, ELTS ve TOEFL Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 532 292 92 37 numarasından bizi arayabilir veya info@pisatestprep.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hazırlık Kurslarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: