Merkez Mah. Kağıthane/İstanbul

YKS (TYT-AYT) Nedir?

11.508
YKS (TYT-AYT) Nedir?

Pisa Test Prep olarak YGS ve LYS’nin kaldırılması sonrasında Prof.Dr Yekta Saraç tarafından açıklanan yeni sistem ile ilgili sizlere merak edilenleri aktaracağız. Öncelikle yeni sınavı sisteminin adının Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı olduğunu ve YKS şeklinde kısaltılmış olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz.

YKS Nedir

YKS yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yeni sınav sisteminin adıdır.YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 2018 yılında ilk kez düzenlenmiş ve sınav içerisinde yer alan test grupları ise birinci oturum olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi, ikinci oturumu olan AYT yani Alan Yeterlilik Testi, 3’uncu ve son oturum olan YDS yani Yabancı Dil Sınavı şeklinde sıralanmıştır.

TYT Nedir (1.Oturum)

YKS sınav sisteminde yer alan 1.oturumun adı TYT’dir. Adayların burada sınavın adında da anlaşılacağı gibi Temel Yeterlilik düzeyleri ölçülecektir. Bu sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimler test grupları içerisinde yer alan sorular sorulacaktır. Sınavda toplam 120 soru sorulacak ve adaylara 135 dakika verilecektir.

TYT Soru Cevap

TYT (1.Oturum) Soru Dağılımı Nasıl Olacak?
40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler; ( Tarih(5 soru) , Coğrafya (5 soru), Felsefe (5 soru), Din Kültürü (5 soru) ) 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri; ( Fizik(7 soru), Kimya(7 soru), Biyoloji(6 soru)

TYT Barajı Geçmek İçin Kaç Puan Almalıyım?
Adaylar YKS sınavının ilk oturumu olan TYT ile birlikte önlisans ve lisans tercihlerinde bulunabilmeleri için en az 150 puan alması gerekmektedir. Aynı zamanda adayların 2.oturuma girmesi için girmiş oldukları TYT sınavından 180 ve üzeri puan almaları halinde bir sonraki oturum olan 2. oturuma girebilecekleri gibi 200 ve üzeri puan aldıklarında ise bir sonraki oturuma girmelerinin yanı sıra bir dahaki sene yapılacak olan sınava tekrardan girmek istediğinde 200 ve üzeri puan aldığında dolayı bu sınava girmeden direk 2. oturumda yapılacak olan sınava girebilecekler.
AYT Nedir (2.Oturum)

Adaylar üniversitelerin lisans bölümlerini bu sınav sonucuna göre tercih edebilecekler. Tercih yapabilmek için ise AYT sınavından 180 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Adaylara bu sınavda ise

Türk Edebiyatı Ve Sosyal Bilimler 1, Matematik , Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri Test gruplarında yer alan sorular sorulacaktır. Sınavda toplam 160 soru sorulacak ve adayalara 180 dakika verilecektir.

AYT Sınavı Soru Dağılımı

Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 Testinde; Edebiyat, coğrafya-1 ve tarih-1 derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır. Soru dağılımı ise:Edebiyat: 24 soru,Tarih-1: 10 soru,Coğrafya-1: 6 soru

Sosyal Bilimler 2 Testinde; Tarih-2, coğrafya-2, felsefe ve din kültürü derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır. Soru dağılımı ise:Tarih-2: 11 soru,Coğrafya-2: 11 soru,Felsefe Grubu: 12 soru,Din Kültürü: 6 soru

Matematik Testinde; Matematik 2 ve geometri derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır.

Fen Bilimleri Testinde; Biyoloji, fizik ve kimya derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır. Soru dağılımı ise;Fizik: 14 soru,Kimya: 13 soru,Biyoloji: 13 soru şeklinde sorulacaktır.

AYT Soru Cevap

AYT Barajı Geçmek İçin Kaç Puan Almalıyım?
Öğrenci arkadaşlarımızın lisans bölümlerini tercih edebilmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi AYT sınavından 180 barajını geçmeleri gerekmektedir.

Yabancı Dil Sınavı (3. Oturum)

YKS’de 3. oturumda ise Yabancıl Dil sınavı uygulanacak.Bu sınavda ise adaylara toplamda 80 soru sorulacak. Sınav süresi ise 120 dakika olacak.

ETİKETLER: , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hazırlık Kurslarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: